تویوتا آریون

تویوتا اوریون (Toyota Aurion) خودرویی است که از سال ۲۰۰۶ تاکنون در گوان جوئو و شاه عالم تولید شده‌است.

این خودرو در کلاس خودرو سایز متوسط قرار گرفته، طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده طول آن در حالت طبیعی ۴٬۸۲۵ میلیمتر (۱۹۰٫۰ اینچ) و عرض آن در حالت طبیعی ۱٬۸۲۰ میلیمتر (۷۲ اینچ) و ارتفاع آن در حالت طبیعی ۱٬۴۷۰ میلیمتر (۵۸ اینچ) است. سیستم جعبه‌دندهٔ آن ۶ دنده به صورت خودکار است.

نسل اول

این خودرو در واقع گونه متفاوت و لوکس تر تویوتا کمری است که تنها در برخی از بازارها از جمله استرالیا و خاورمیانه به فروش می‌رسد؛ تفاوت عمده تویوتا آریون با کمری اما، پیشرانه ۶ سیلندر و امکانات رفاهی بیشتر آن است. نسل XV40 آریون همچنین تفاوت‌های ظاهری عمده ای نیز نسبت به تویوتا کمری دارد و به‌طور کل خودروی بزرگتری به نظر می‌رسد. قدرت و شتاب‌گیری مناسب در کنار سواری راضی کننده را می‌توان از عوامل موفقیت آریون در ابتدای ورود به بازار ایران نامید، موفقیتی که باعث تداوم عرضه آریون ۲۰۰۸ و نسل بعدی آن در سال ۲۰۱۲ نیز شد.

 
سال فروش
2006 (نوامبر–دسامبر) ۳٬۰۳۷
۲۰۰۷ ۲۲٬۰۳۶
۲۰۰۸ ۱۹٬۵۶۲
۲۰۰۹ 13,910
۲۰۱۰ ۱۱٬۷۶۴
۲۰۱۱ ۸٬۹۱۵
2012 (ژانویه) ۹۸۹
مجموع ۸۰٬۲۱۳
 

نسل دوم

مهمترین تغییرات صورت گرفته بر روی آریون ۲۰۱۲ مربوط به چهره و طراحی خودرو می‌شود. استفاده از چراغ‌های کشیده تر و هجومی تر در کنار خطوط مرتب‌تر و هماهنگ‌تر چهره زیباتری به آریون جدید بخشیده‌است. حذف نوارهای روی بدنه و تبدیل خطوط برآمده و مواج به خطوطی تیز، صاف و ساده اگرچه باعث شده‌اند تا آریون جدید چهره‌ای جذاب‌تر و جوان پسندتر پیدا کند اما فرم آن را به خودروهای دهه ۸۰ نزدیک تر کرده‌اند و کمی از جنبه‌های لوکس و تجملی که در مدل قبلی به چشم می‌خورد کاسته شده‌است.